سرخجه (Rubella) و اهمیت آن در بارداری

  

توجه، توجه: تمام زنانی که تصمیم به بارداری دارند، و یا اصولا در سن باروری قرار دارند بهتر است از نظر ایمنی به سرخجه بررسی و در صورت عدم وجود ایمنی واکسینه شوند.

عفونت هایی که توسط این ویروس در غیاب بارداری ایجاد می شوند، اهمیت ناچیزی دارند. اما عفونت هایی که در حین بارداری ، در سه ماهه اول، برای اولین بار در مادر غیر ایمن اتفاق می افتد مسئول ایجاد سقط و بدشکلی های شدید مادرزادی هستند.

 سرایت از طریق ترشحات بینی - حلقی  صورت می گیرد و میزان انتقال عفونت به افراد غیر ایمن مستعد تا 80 درصد است. بیشترین موارد عفونت در اواخر زمستان و بهار دیده می شود. سرخجه در بزرگسالان معمولا یک ناخوشی خفیف همراه با تب و ضایعات جلدی ماکولو پاپولرمنتشر که از صورت شروع و به سمت تنه و اندام ها گسترش می یابند. سایر نشانه ها شامل درد و التهاب مفاصل، بزرگ شدگی غدد لنفاوی سر و گردن و کنژنکتیویت (التهاب و قرمزی چشم) می باشند. دوره نهفته بیماری 12 تا 23 روز است. ویروس در خون از حدود یک هفته قبل از بروز نشانه های بالینی در بدن وجود دارد. بیماری در این دوره و در دوره ای که فرد دچار بثورات جلدی است، مسری است. تا نیمی از موارد عفونت در زنان باردار علیرغم وجود ویروس در خون بدون علامت هستند و در همین حالت ممکن است باعث عفونت جنین و بروز بدشکلی های مادرزادی شوند. سرخجه بدترین عوارض را وقتی به جا می گذارد که مواجهه با ویروس در طی دوران ارگانوژنز( از هفته دوم بعد از لقاح تا هفته دهم بعد از لقاح) اتفاق بیفتد. از میان زنانی که طی 12 هفته اول بارداری دچار عفونت شده اند، در90 درصد موارد جنین دچار عفونت مادرزادی بوده است. سندرم سرخجه مادرزادی شامل یک یا چند تا از علائم شامل: اختلالات چشمی، بیماری قلبی، کری حسی عصبی، اختلالات سیستم عصبی مرکزی، رتینوپاتی پیگمانته، بزرگی کبد و طحال و زردی، بیماری های استخوانی و راشهای نوزادی هستند.

در صورت ابتلا مادر به عفونت در نیمه اول بارداری، تایید عفونت در جنین هم امکانپذیر است. سونوگرافی برخی ناهنجاریها را مشخص می کند. در بعضی از موارد با استفاده از خون جنین موفق به شناسایی عفونت در سه ماهه دوم شده اند.

هیچگونه درمان اختصاصی برای سرخجه وجود ندارد. بهترین کار شناسایی  زنان غیر ایمن در سنین باروری وتزریق واکسنMMR  به  آنهاست. واکسیناسیون سرخجه از یک ماه پیش از بارداری و در زمان بارداری نباید انجام شود. اما تزریق اتفاقی واکسن حین بارداری مورد سقط جنین محسوب نمی شود، چون شواهد بد شکلی های جنینی در اثر تزریق واکسن وجود ندارد.

بارداری و زایمان ویلیامز 2014  

زمان انتشار: سه شنبه 30 دي 1393 (5 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱۷۲۹